NARODOWY SPIS POWSZECHNY

Jul 14, 2021

Obecnie na terenie całego kraju prowadzone jest największe badanie statystyczne, jakim jest Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań (NSP 2021). NSP jest realizowany raz na 10 lat przez służby statystyki publicznej we współpracy z Gminami. Dane zebrane w spisie ludności dostarczą szczegółowych informacji o sytuacji społecznej, demograficznej, ekonomicznej mieszkańców Polski. Podstawą prawną tego badania jest Ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań. 

Udział w spisie jest obowiązkowy. Spisem objęci są: mieszkańcy Polski – zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy, a także stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie spisu za granicą.


Podstawową formą spisu jest samospis internetowy. Interaktywna aplikacja dostępna jest na stronie nsp2021.spis.gov.pl

 

Poza samospisaniem się przez Internet istnieją jeszcze dwie inne możliwości:

spis przez telefon na infolinii spisowej, obsługiwanej przez pracowników statystyki publicznej od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00 pod numerem: 22 279 99 99 lub

wywiad z rachmistrzem. Rachmistrz skontaktuje się z nami telefonicznie (będzie dzwonił z numeru telefonu 22 828 88 88) lub odwiedzi nas osobiście.


Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. nie można odmówić rachmistrzowi spisowemu przekazania danych. Udział w spisie jest obowiązkowy. Odmowa udziału w spisie powszechnym grozi karą grzywny na podstawie
art. 57 ustawy o statystyce publicznej.

Dane jednostkowe zbierane i gromadzone w badaniach przeprowadzanych w ramach statystyki publicznej są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Dane osobowe od momentu ich zebrania stają się danymi statystycznymi i objęte są tajemnicą statystyczną. Pracownicy statystyki publicznej są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy statystycznej.


W siedzibie Urzędu Miasta Szczecinek, Pl. Wolności 13 (parter przy BOI), znajduje się stanowisko komputerowe, w którym można samodzielnie wypełnić internetowy formularz spisowy Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2021 r., w godzinach pracy Urzędu. Stanowisko zostało przygotowane dla osób, które nie posiadają w domu odpowiedniego sprzętu komputerowego oraz dostępu do Internetu.

Chcesz sprawdzić, o co zapytamy w spisie? Zapoznać się z ustawą spisową? Zweryfikować rachmistrza? Wejdź na https://spis.gov.pl i bądź na bieżąco!


Opracowanie: GBS w Szczecinku